ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایندیا تایم، این ماده شیمیایی در ساخت بطری های پلاستیکی پلی کربنات که برای نگهداری نوشیدنی ها و شیر کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بکار می رود.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد دریافتند میزان ماده شیمیایی BPA  در ادرار داوطلبانی که به مدت یک هفته اقدام به نوشیدن مایعات از بطری های پلی کربنات می‌کردند، دو سوم افزایش یافت.

این نخستین بار است که یک پژوهش نشان می‌دهد، مصرف نوشیدنی از بطری های پلی کربنات، میزان BPAرا در ادرار افزایش می‌دهد و بطری‌های ساخته شده از BPA، این ماده شیمیایی را در مایع محتوی خود آزاد می کند.

این دانشمندان دریافتند نوشیدن مایعات سرد از بطری‌های پلی کربنات آن هم فقط به مدت یک هفته، مقدار BPA ادرار را به میزان دو سوم افزایش می‌دهد.

محققان می‌گویند در صورتی که این بطری‌ها گرم شوند (که در مورد شیشه شیرهای کودکان این اتفاق می افتد) انتظار می رود این ماده به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

“کارین ب. میشلز” استادیار دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد می گوید: این موضوع می‌تواند نگران کننده باشد چرا که کودکان به ویژه در برابر قابلیت این ماده شیمیایی در ایجاد اختلال در غدد درون ریز، آسیب پذیرترند.

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر و دانشگاه کلمبیا بر اساس داده‌ های بدست آمده از سلامت ملی و نظر سنجی و ارزشیابی تغذیه ای که بر روی جمعیت زیادی از مردم آمریکا انجام شد، اعلام کردند ماده «بیسفنول آ»، ماده‌ای که بواسطه مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی وارد بدن می‌شود، بیش از آنچه تصور می شود در بدن باقی می ماند.

تاکنون تصور بر این بود که این ماده که منبع اصلی مواجهه با آن از طریق غذا و نوشیدنی است به سرعت و بطور کامل از بدن دفع می شود. در این بررسی دانشمندان متوجه شدند ممکن است بیسفنول آ از منابع غیر خوراکی هم وارد بدن شده و در بافتها و چربی بدن تجمع پیدا کند.

بیسفنول آ ( BPA ) از کجا آمد؟

بیسفنول آ که با نام اختصاری BPA نیز شناخته می شود ترکیبی آلی است و حاوی دو گروه فنول است. این ماده جزو ساختار چندین پلیمر و افزودنی پلیمری مهم است. بیسفنول که با تولید سالیانه ۲-۳ میلیون تن مونومری مهم در تولید پلی کربنات (PC)، برای اولین بار در سال ۱۸۹۱ شناخته شده است. این ماده از تغلیظ استون بدست می آید و این واکنش توسط اسید کاتالیز می شود.

بیش از ۵۰ سال است که محصولات حاوی بیسفنول و یا ساخته شده از آن به بازار راه پیدا کرده‌اند. در حال حاضر مصارف آن بی‌شمار است. در سنتز پلی‌استرها، پلی‌سولفونها و کتونهای پلی اتر از این ماده استفاده می شود و مونومری کلیدی در تولید پلاستیک پلی کربنات (PC) و رزین های اپوکسی است.

پلاستیک پلی کربنات (PC) در ساخت بسیاری از محصولات متداول مثل شیشه شیرهای کودکان و آب، وسایل ورزشی، ابزار پزشکی و دندانپزشکی، سیلنتها و… استفاده می‌شود.

چرا باید از ظروف بدون ( BPA ) استفاده کنیم؟

این ماده در بدن افراد به خصوص نوزادان باعث ایجاد مشکلات هورمونی می‌شود. به همین خاطر ممکن است بر روی رشد مغز و رفتار و شخصیت آنها تاثیرات منفی بگذارد. در نتیجه شما هیچ وقت از ظروفی که دارای بیسفونل هستند استفاده نکنید. یکی از ویژگی‌های بارز محصولات پلاستیکی هوبی لایف  همین BPA Free بودن آن ها است. یعنی هیچگونه ماده مضر در محصولات پلاستیکی هوبی لایف وجود ندارد.

 

منو اصلی

×

چیدمان زیبا

× پشتیبان آنلاین